Domov >> Turistika >> Turisticke Trasy >> Dereše - Chopok -Ďumbier

Dereše - Chopok - Ďumbier

Náročná túra na celý deň - celkový čas cca 9 hod.
tr Základné údaje
Túru začíname pri autobusovej zastávke v Jasnej prejdeme okolo Hotela Grand po asfaltovej ceste odbočíme doprava popri hoteli Mikulášska chata a Ján Šverma. Postupujeme hore dolinou Zadná voda po žltej značke až do Sedla Poľany/1 837m.n.m./.Zo sedla odbočíme doľava na hlavný hrebeň po červenej značke s pohodlným stúpaním dostaneme na Dereše/2003m.n.m./ a pokračujeme ďalej na Chopok/2024m.n.m./
Chodník obchádza hlavný vrchol ako Derešov tak aj Chopku ale kvôli nádherným výhľadom sa na oba oplatí vystúpiť. Pokračujeme po frekventovanom chodníku smerom do Demänovského sedla/1756m.n.m./ odkiaľ sa krátkym výstupom dostaneme do Krúpového sedla /1922m.n.m./, z neho krátkou odbočkou navštívime blízky vrchol Ďumbiera /2043m.n.m./.
Vtrátime sa späť do sedla a pokračujeme zostupom po zelenej značke na rázcestie v Širokej doline /1 390m.n.m./ a popri potoku cez ďalšie rázcestie Pod Krčahovom /1 040m.n.m./ zíjdeme až na poľanu Lúčky kde je autobusová zastávka.

VARIANTA B
Z parkoviska na Záhradkách prejdeme k sedačkovej lanovke, ňou sa s jedným prestupovaním na Rovnej holi/1491m.n.m./ vyvezieme cez Konský grúň až do výšky 1843m.n.m.na Peknú výhliadku, odtiaľ pokračujeme chodníkom na Chopok, kde sa pripojíme na trasu hlavnej varianty. Táto túra / B/ trvá cca 5 hod.
tr Mapa