Domov >> Lyžovanie

Jasná Nízke Ta try
Jasna
Jedno z najväčších a najobľúbenejších stredísk zimných športov sa nachádza 15 km od Liptovského Mikuláša a 60 km od letiska v Poprade. Leží v hornej časti Demänovskej doliny. Je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, na severných svahoch Chopka a Derešov vo výškach 950 až 2024 m . Sú tu vynikajúce terény pre zjazdové lyžovanie a aj množstvo rôzne náročných bežeckých lyžiarskych tratí. Samozrejmosťou sú zasnežované trate a večerné lyžovanie. Pre priaznivcov snowboardingu je vybudovaná U-rampa pri údolnej stanici Jasná - Luková. Na svoje si prídu aj priaznivci skialpinizmu. Jasná je horské stredisko celoročnej turistiky. Je to obľúbená oblasť pre priaznivcov paraglidingu.
Luková
Závažná Poruba-Opalisko
Opalisko
Lyžiarske stredisko pod vrchom Opalisko 1210 m, leží v bočnom hrebeni Nízkych Tatier, pod vrchom Poludnica. Nachádza sa 5 km od Liptovského Mikuláša. Bolo kandidátom na XX. Zimné olympijské hry 2006 v akrobatickom lyžovaní, sánkovaní a boboch. Sezóna zvyčajne trvá od 15.12. do 31.3.
Opalisko-mapa
Žiar-Dolinky
Žiar-Dolinky
Lyžiarske stredisko sa nachádza za obcou Žiar pri ústi Žiarskej doliny, neďaleko Liptovského Mikuláša. Zjazdové trate sú stredne náročné. V areáli sú v prevádzke 2 lyžiarske vleky s dvoma zjazdovkami, z ktorých jedna je mechanicky zasnežovaná. Lyžiarske svahy sú každodenne upravované snežným pásovým vozidlom typu Kässbohrer PB 240.D. Zjazdovka areálu má vybudované večerné osvetlenie, takže v areáli sa hojne využíva večerné lyžovanie. V areáli pôsobí aj lyžiarska škola, ktorej inštruktormi sú členovia lyžiarskeho oddielu TJ Družba Smrečany-Žiar. Do areálu vedie novovybudovaná prístupová cesta, ktorú v roku 2003 vybudovala obec Žiar, končiaca parkoviskom pre osobné motorové vozidlá i autobusy. Vedľa parkoviska je v prevádzke skiservis. Od autobusovej zastávky SAD je lyžiarsky areál vzdialený len 200 m.
Dolinky-vlek Dolinky-občerstvenie
Liptovský Ján-JAVOROVICA
L.Ján-vlek
Lyžiarske stredisko JAVOROVICA je situované na úpäti severných svahov Nízkych Tatier v jednej z najkarjších dolín Slovenska, vzdialené 8 km od Liptovského Mikuláša. Obec Liptovský Ján je známe kúpeľné miesto s viacerými pozoruhodnými stavebnými pamiatkami. Lyžiarská sezóna trvá od decembra do apríla, pretože zjazdovky sú mechanicky zasnežované. Je to lyžiarské stredisko rodinného typu s vlastnou lyžiarskou školou a lyžiarskou škôlkou. Svoje miesto si v ňom nájdu úplní začiatočníci ale aj kvalitný lyžiari.K trom vlekom typu POMA P pribudol v r. 2000 vysokokapacitný vlek Doppelmayr. V sezóne 2001/2002 bola otvorená nová zjazdovka v dĺžke 900m.
Čertovica
Čertovica
Významné lyžiarske stredisko Čertovica je situované 18 km južne od Liptovského Hrádku, letisko v Poprade je vzdialené 65 km. Lyžiarske svahy sa rozprestierajú na rozhraní strednej a východnej časti Nízkych Tatier v Národom parku Nízke Tatry. Sedlom Čertovica prechádza dôležitá cestná komunikácia cez hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Dĺžka lyžiarskej sezóny trvá priemerne 120 dní a trvá od 15.decembra do 15. apríla. Okrem možnosti klasického lyžovania sú tu podmienky aj pre bežecké lyžovanie a lyžiarsku turistiku.
Vyšná Boca
Lyžiarske stredisko Vyšná Boca je členom Záujmového združenia prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov LAVEX. Stredisko je mimoriadne vhodné pre lyžiarske výcviky, keďže sa v ňom nachádzajú zjazdovky rôznych obtiažností. Občerstvenie v čajovni na Vrchlúke,ktorá je otvorená v prípade potreby. Parkovanie je úplne ZADARMO na parkovisku s kapacitou cca 20 vozidiel priamo pod HOTELOM ŠPORT (cesta č.72), z Čertovice-sedla je parkovisko vzdialené približne 2 km, z Vyšnej Boce približne 2,5 km. Ostatné parkovacie kapacity sa nachádzajú priamo vo Vyšnej Boci.
Jakubovany - lyžiarske stredisko Bane
Jakubovany
Lyžiarske stredisko je situované za obcou Jakubovany v smere do rovnomennej doliny v Západných Tatrách. Prístová cesta končí len 100m od strediska a k dispozícii je aj občerstvenie v údolnej stanici. Dĺžka zjazdovej trate je 1700m a pre milovníkov bežeckého lyžovania je cca 10km tratí.
Jakubovany-mapa
Lyžiarske stredisko L.Mikuláš-Podbreziny
Podbreziny
Stredisko sa nachádza 300m za sídliskom Podbreziny v smere do Žiarskej doliny. Nadm. výška. základne zjazdovky je 585 m n.m., prevýšenie je 115m. Celková prepravná kapacita 650 osôb/hodinu s dĺžkou zjazdovky 550m. Vybavenie strediska zahrňuje skiservis, požičovňu lyžiarskeho výstroja, pohostinstvo/bufet, horskú službu. Doprava/Parkovanie je bezplatné vo vzdialenosti 200 m od vleku.

Lyžovanie - skialpinizmus

Západné Tatry-Žiarska dolina
Smrek
Žiarska dolina patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality na skialpinizmus v Západných Tatrách-Roháčoch. História skialp.športu, v posledných rokoch zaznamenávajúceho obrovský boom, siaha v Žiarskej doline do r.1979, kedy sa tu uskutočnili prvé skialpinistické preteky. Odvtedy sa táto dolina stáva pravidelným dejiskom majstrovstiev Slovenska, Slovenského pohára v skialpinizme, Skialpfestu a ďalších podujatí.
Terén pre skialpinizmus je v tejto lokalite ideálny nielen pre vrcholových športovcov ale aj amatérskych vyznavačov tohto športu. K pohodliu prispieva aj Žiarska chata (1325 m.n.m.), kompletne prestavaná v r.2006.
Odtrh lavíny na Krížnej 2008
Preteky Dolina Plačlivô Plačlivô Chata